Luup peale | Mööl kõmmutas superpommiga Paide tabelis teiseks, mis ongi nende õiglane koht (0)

Paide Linnameeskond alistas Tallinna Legioni 2:0 ja tõusis Premium liigas teisele kohale. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga esimese ringi järel on tiitlikaitsja FC Flora järel tabelis teisel kohal Paide Linnameeskond, kes alistas täna 2:0 Tallinna Legioni ja möödus selle abil Narvas punkte kaotanud FCI Levadiast.

Sama palju punkte (18) on ka Nõmme Kaljul, aga paremus seni ainsas omavahelises mängus annab eelise Paidele, kes saavutas täna võidu tänu Edgar Turi 39. ja Karl Mööli 54. minuti väravatele. Kohtumise saatuse otsustanud Mööli tabamus oli tõeline iludus – pommlöök ristnurka!

Mängu võinuks tekkida pinge, kui Danil Pankovi löök poleks kolm minutit hiljem tabanud posti, vaid sahisenud Paide väravasse, aga et seda ei juhtunud, ei sattunud Paide võit enam ohtu. Isegi mitte siis, kui Mööl teenis 73. minutil oma teise kollase kaardi ja jättis meeskonna arvulisse vähemusse.

Viis minutit hiljem oli hoopis Paidel hiilgav võimalus lüüa kolmas värav, aga Pavel Londak tõrjus üks-üks olukorras Kevin Kauberiga ründaja mõlemad pealelöögid. Särada sai ka Londaku kolleeg Mait Toom, sest 90+2. minutil tõrjus ta temaga silmitsi pääsenud 17-aastase Leonid Arhipovi pealelöögi ja sai kirja hooaja neljanda nullimängu. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Teine ongi hetkel Paide jaoks õiglane koht

Paide naasis koroonapausilt krobeliselt. Kohe hakatuseks saadi 1:2 kaotus Viljandi Tulevikult ja õige pea jäädi järjestikustes mängudes alla FCI Levadiale ja FC Florale. Viie vooru järel oli Paidel tabelis ainult kuus punkti, aga sisse lastud koguni kümme väravat, mis oli peatreeneri Vjatšeslav Zahovaiko jaoks ilmselt veelgi suurem mureallikas, sest punktidest võib ilma jääda ka ebaõnne läbi, aga kaitse pidamine mitme mängu lõikes ei sõltu õnnest, vaid sportlikust tasemest.

Aga Paide ei lasknud end negatiivsuse spiraali kiskuda, vaid vinnas end keerulisest seisust edulainele, kus praegu võidukalt surfatakse. Tänane võit oli neljas järjestikune ja nende 360 minuti käigus on endale lubatud lüüa ainult üks värav.

Kaitse peab ja seeläbi teenitud punktide toel on tõustud tabelis teiseks, mis on hetkel igati õiglane, sest mängulise veenvuse osas jäädakse alla ainult väga kindlalt jätkavale Florale. Põhirivaalidest Levadiast ja Kaljust on aga Paide pakutav jalgpall praegu veenvam, kindlam ja mitmekesisem.

Muuseas, teine koht on käesoleval hooajal erinevatelt eelmistest väärtuslikum ja tähtsam. Kuna 2021-22 eurosarjades on Eestil senise nelja asemel kolm kohta, tagavad tänavuste meistrivõistluste põhjal eurosarjapileti ainult liigatabeli esimene ja teine; pronksmedalist peab lootma, et karikasari lõpeb tema jaoks soodsa tulemusega (nagu Paide loodab praegu, et järgmise laupäeva karikafinaalis saab FC Flora jagu Narva Transist, mis tagaks mullu neljandana lõpetanud järvalastele klubi ajaloo esimese eurosarjapääsme).

Mikel Gurrutxaga (vasakul) juhitud Paide kaitseliin on pidama hakanud - nelja viimase kohtumisega on neile löödud ainult üks värav. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Legion peab nukrale seeriale lõpu peale tegema

Pärast seda, kui Legion serveeris 3. voorus senise hooaja ühe suurema üllatuse, alistades võõrsil 2:1 Nõmme Kalju, on Premium liiga uustulnuk liikunud nukras tempos. Nimelt oli tänane kohtumine juba kuues järjestikune, kus nad ei suutnud vastasele väravat lüüa. Väravalöömisest saadav rõõm ja mõnu on aga jalgpallimängu väga tähtsad osised, seega kindlasti mõjub 540-minutiline kuivaperiood meeskonnale ruineerivalt.

Tõsi, kergeid paranemise märke on Legioni mängus näha, sest kui vahepeal ei suudetud ka väravamomente tekitada, siis 8. voorus Viljandi Tuleviku ja täna Paide vastu olukordi oli. Mitte palju, aga oli. Väravate kaudu jõutakse ka punktideni, mida Legionil on hädasti vaja, sest garantiid, et nad kohe kindlasti tänavu viimaseks ei jää, ei ole. Premium liiga on tänavu ju tasavägine ja ettearvamatu.

3. Mööli vastuoluline laupäev

"Kuu parim värava auhinna võib välja anda!" teatas Paide legendaarne jalgpallitreener Viktor Mets tribüünil, kui Karl Mööl 54. minutil meeskonna 2:0 juhtima viis. 23-lt meetrilt teele saadetud löök oli läbinisti vägev. Mööl sai tänu heale kohavalikule lüüa karistusalast välja veerenud palli ja rammis selle Legioni värava ristnurka nagu papinaela.

18 minutit hiljem sai Paide vasakkaitsja tööpäev aga enneaegselt läbi, sest esimesel poolajal German Ussovi takistamisel kollase kaardi teeninud Mööl tegi haiget Maksim Lipinile ja teenis teise kollase. Vähemusse jäämine Paidele täna siiski suuri probleeme ei valmistanud, sest Legioni kvaliteet polnud vastase tugeva surve alla panemiseks piisav.

Punase kaardiga kaasneb aga ka ühemänguline võistluskeeld, mida Mööl peab kandma järgmise vooru mängus, kus Paide võõrustab Tartu Tammekat. Tema kõige tõenäolisem asendaja vasakkaitses on omal ajal FC Floras sel positsioonil mänginud Joseph Saliste, kes Mööli eemaldamise järel ka täna seal tegutsema asus.

4. Kohtunikkond täienes rohkete kogemustega

Kohtunikud on Premium liiga esimese ringi jooksul olnud jutuaineks sagedamini kui peaks. Ükski mõistusega inimene ei saa nõuda kohtunikelt eksimatust, sest täpselt nagu mängijad, eksivad ka arbiitrid. Ent tänavu on neid suuri eksimusi ehk selliseid, mis paistavad karjuvalt silma ja/või mõjutavad otseselt mängu tulemust, olnud silmatorkavalt palju. Lisaks veel juhtum, kus kohtunik lihtsalt ei tundnud reegleid ja andis kollase kaardi asja eest, mille eest see on keelatud.

Üks põhjus, miks kohtunike eksimused on esile tõusnud, on alaliidu solidaarsusmehhanismide toel ühtlasemaks muutunud Premium liiga tase. Pingelisi kohtumisi on oluliselt rohkem ning skooriga 2:1 lõppenud kohtumises juhtunud suur eksimus võitja kasuks pälvib palju enam tähelepanu kui aps, mis juhtus matšis, kus seisuks 4:0 või 5:0. Neid viimaseid kohtab Premium liigas varasemast oluliselt vähem.

Paide Linnameeskonna poolkaitsja Sergei Mošnikov ja kohtunik Eiko Saar. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tänase mänguga sai Premium liiga kohtunikkond juurde kõvasti kogemust ja oskust, sest väljakule naasis viimati 2018. aasta novembris kõrgliigakohtumist vilistanud endine FIFA kategooria kohtunik Eiko Saar, kelle kogemused aitasid nii mõneski olukorras pingete kuhjumise ära hoida.

Näiteks kohtunike aadressil alatasa rahulolematust välja näitav Mikel Gurrutxaga leidis 90. minutil ühe mänguseisaku ajal nalja visata, teatades Saarele: "Referee. Not many extra minutes, okay? It is too hot!" (Kohtunik, ära palju üleminuteid anna, ilm on liiga palav!). Kui kohtuniku ja mängijate vahel ei valitse usalduslikku õhkkonda, siis sääraseid nalju ei tehta.

Et Gurrutxaga, kes polnud enne tänast mitte kunagi varem mitte üheski Saare vilistatud kohtumises platsil viibinud ehk ei oma nalja adressaadiga varasemat sidet ega kokkupuudet, seda tegi, oli tunnustus kohtuniku tööle, mis tuli veerand tundi varem punase kaardi teeninud meeskonna liikmelt.

Usalduslik õhkkond, mille loomises on meistrimehed kõik maailma kuulsad jalgpallikohtunikud eesotsas legendaarse Pierluigi Collinaga, vähendab mängusisest kriitikat kohtunike aadressil, mis omakorda vähendab närvilisust, mis omakorda vähendab ekslike otsuste hulka, mis tähendab harvemini luubi alla sattumist, mis omakorda tõstab rahulolu kohtunike töö ja taseme osas.

5. Mängu parim – Kristofer Piht

Sarnaselt Paide meeskonnaga on ka nende esiründaja võrreldes maikuuga suure sammu edasi astunud ja muutunud oluliselt küpsemaks, täpsemaks ja enesekindlamaks. Piht küll täna väravat kirja ei saanud, aga oli 1:0 tabamuse sünnis kõige olulisemas rollis. Tema õigete otsuste protsent oli silmatorkavalt kõrge.

Paide Linnameeskonna ründaja Kristofer Piht ja Tallinna Legioni kaitsja Andrei Sidorenkov. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee