Luup peale | Natho meistriklassi varjutas kohtunike jäme eksimus, mille üle Trans võib õigustatult kuri olla (9)

"Miks meilt värav ära võeti?!" küsib Oleg Kurotškin kohtunikelt. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nõmme Kalju 3:0 võitu Narva Transi üle jäi varjutama kohtunike vastuoluline otsus, kuid Trans peab ka ise peeglisse vaatama, sest teisel poolajal eksiti lubamatult palju lihtsates kaitseolukordades, samal ajal kui vastase värava all lasti ise raisku mitu suurepärast võimalust.

Esimese veerandtunni jooksul domineeris Kalju, ent siis sai alguse Transi tulevärk. Esmalt lõi Marko Meeritsaga segamatult silmitsi pääsenud Chinedu Geoffrey posti. 24. minutil sündis mängu kõige vastuolulisem episood, mis pani tulist kurja vanduma kõik Transi mängijad, rääkimata treeneripingist, ning mille mõju ulatus isegi lõpuvile järgsesse aega.

Sadio Tounkara saatis Kalju kaitsjatelt näpatud palli väravasse, ent kohtunikud arutasid olukorda omavahel ja fikseerisid talle suluseisuu. Kohe oli suurepärane võimalus skoori avamiseks Alex Matthias Tammel, kes sai kaitseliini selja taha söödu Amir Natholt, kuid ründaja jäi suluseisu peljates korraks kõhklema ja see andis Aleksei Matrossovile võimaluse pall tema jalalt endale noppida.

Ja siis tuli jälle Trans – poolkiirel rünnakul jättis Geoffrey vabale kaaslasele söötmata, ent kohe sai karistusala joonelt vabana lööki proovida Nikita Mihhailov. Kalju kaitsjad blokeerisid. Teises väljakuotsas tegi ilusa soolo Kaspar Paur, ent lõi mööda. Avapoolajaga sai otsa Tamme mäng, kelle asemele tõi Marko Kristal Aleksandr Volkovi.

Võimalusi oli mõlemal kuhjaga, ent Kalju kasutas enda omad ka ära. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Mida Kalju jõulisuses kaotas, seda kiiruses võideti, ning kui Natho karistuslöögi suutis Matrossov veel ristnurgast välja tuua, siis 51. minutil jäi pall karistusalasse lahtiselt põrkama ning Volkov oli esimesena jaol. Kõigest kuus minutit hiljem kaotas Trans veel kord oma väljakupoolel palli ning Natho andis suurepärase läbisöödu Volkovile, mida too kasutamata ei jätnud.

Lõplikult kustutas Trans enda lootused 20 minutit enne mängu lõppu, kui taas kaotati oma poolel pall, Volkov murdis karistusalasse ja kukkus ning Natho realiseeris penalti. Skoor võinuks veelgi kasvada, kuid seda ei lubanud Matrossovi hea töö või Kalju meeste kõver sihik. Parimal juhul kolistas Volkov pärast Natholt kaitseliini taha antud supertõstet posti. Vähemalt auvärava šanss oli veerand tundi enne mängu lõppu ka Transil, kuid Geoffrey eeltöö järel tühja väravaga silmitsi olnud Roman Sobtšenko lõi palli taevasse. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud.

1. Transilt rööviti värav

Hooaja esimene voor, Narva kunstmuru. Meeritsa valdustes on suur segadus, Roman Nesterovski sudib enda arvates raudkindlalt palli üle joone ning nõuab kohtunikult väravat, ent saab hoopis protesteerimise eest kollase kaardi. Hilisemad fototõestused on näidanud, et 99-protsendilise tõenäosusega oligi pall üle joone ning Trans jäi määrustepärasest väravast ja viigiseisust ilma.

Ning nüüd, 27. minut Hiiu staadionil. Aleksandr Kulinitši vildakat söötu üritab Kaljule päästa Vladislav Homutov, ent tema jalalt lendab pall hoopis Tounkarale, kes mängib kaitsjad üle ja lööb Meeritsale püüdmatult eesmise posti kõrvale.

Kuid lipp on üleval, vile kõlanud ning Joonas Jaanovits läheb abikohtuniku Jaan Roosiga nõu pidama. Arutelu tulemus: värav ei loe, pall Kaljule. Suluseis?! Võimatu, sest pall läks Tounkarale selgelt Homutovi, mitte temaga duelli sööstnud Geoffrey jalalt. Või nägid kohtunikud seal tõesti Transi mängija puudet? Ka sel juhul eksiti rängalt. Viga Geoffreyle? Võimalik, ent sel juhul ääretult kergesti antud ja samuti pigem vale otsus.

Momente, kus käsi laiutada, leidus Transi mängijate jaoks palju. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kohtunike kritiseerimine ei ole kellelegi kindlasti eesmärk omaette, kuid alles eelmisel nädalal võeti Viljandi Tulevikult kohtumises Levadiaga ära Kristjan Kase viigivärav. Seal oli suluseisuolukord "traditsioonilisem", ent ikkagi ülimalt kaheldav. Ning ka seal oli lipu tõstnud abikohtunikuks just Roos.

Transi pahameelt, mis päädis valjuhäälselt kohtuniku suunas sajatanud Kurotškini kollase kaardiga, võimendas kindlasti seegi, et vaid mõni minut varem oli Jaanovits peatanud Transi rünnaku olukorras, kus Nurlan Novruzov valmistus karistusalas pealelööki sooritama.

Jah, pigem võinuks Trans seal siunata hetk varem tagumise posti juures õhuvõitluse järel pikali langenud ja peast kinni hoidma jäänud Andri Markovitši, kellel, nagu kohe selgus, tegelikult suuremat häda ei olnud. Ning kohtunikele on antud korraldus peatrauma ohu korral mäng seisata. Kuid kindlasti ladus see vahejuhtum vundamendi, mille peale asetus mõni minut hiljem Transi sageli tabav emotsioon – meile tehakse liiga.

Õigus vaikida on kõigil alati. Aga mõnikord peaks olema ka õigus rääkida. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nagu öeldud, oli seekord tegu igati põhjendatud pahameelega. Nii Transi peatreener Oleg Kurotškin kui ka president Nikolai Burdakov keeldusid pärast lõpuvilet viisakalt, kuid kindlameelselt intervjuust. “Ma ei soovi midagi sobimatut välja öelda,” sõnas Kurotškin, sama kordas neljasilmavestluses ülimalt löödud Burdakov.

Tõesti, trahvitud on Transi sel hooajal juba piisavalt ja mõnel korral ehk ka asja eest. Kuid seekord pidanuks nii Kurotškinil kui ka Burdakovil olema täielik õigus soovitud moel sõna võtta. Muidugi pole mingit garantiid, et eduseisu pääsenuna suutnuks Trans Hiiult punktid koju kaasa viia. Ent mängu dünaamikat muutis Tounkara värava lugematajätmine tohutult - täpselt nagu eelmise voorus duellis Levadia-Tulevik.

2. Otsustavaks sai siiski enda lohakus

Transi võib kiita, et ülekohut tunnetades ei kaotatud pead. Avapoolaeg mängiti korralikult lõpuni ning miski ei ennustanud, et Kalju võiks teist kolmveerandtundi sedavõrd kindlalt valitseda. Kuid lõpuks kaevasid Narva mehed augu endale siiski ise valmis.

Kõik kolm väravat sündisid kas kaitsjate võimetusest palli puhtaks lüüa või söödueksimusest omal poolel. Ning miks ei löönud Geoffrey 14. minutil palli mitte posti, vaid Meeritsa selja taha? Kuna tema viimane ettevalmistav puude läks liiga pikaks. Lisame Sobtšenko eksimuse olukorras, mida tavaliselt nimetatakse “sajaprotsendiliseks võimaluseks”, samuti Aleksandr Ivajušini taevasse lennanud lähilöögi lõpuminutitel, ning saame kokku juba piisavalt palju võimalusi, millest vähemalt mõne pidanuks Trans realiseerima.

Amir Natho oli üleplatsimees. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Mängu parim – Amir Natho

Kui Volkov oli täna Kalju lööja, siis Natho looja. Tema tehnikast ja pallikäsitlusest on räägitud palju ja pikalt, kuid see on tõepoolest vaimustav – eeldusel, et vastane talle ruumi jätab. Trans jättis ja sai valusalt karistada. Aasta aega väljakult eemal olnud Tamm ei ole ilmselgelt veel vormis, aga puhtalt tema olemasolu annab Marko Kristalile vangerdamisvõimalusi nagu ka seekord. Ning Natho näitas taas, et on võimeline mängima mis tahes ründaja mis tahes trumpide peale, olgu selleks Tamm või Volkov.  Tema dirigeerimisel oli teisel poolajal väljakul see Kalju, kes on lisaks tulemustele võimeline pakkuma ka kuhjaga mänguilu.