Luup peale | Paide Medalimeeskond lükkas Transi kuristiku servale (galerii!) (0)

Paide, medalimeeskond. Esmakordselt klubi ajaloos. Foto: Liisi Troska

Kaheteistkümnendat hooaega Eesti kõrgliigas mängiv Paide Linnameeskond saab tänavuse aasta lõppedes esmakordselt kaela medalid. See sai selgeks, kui kodus alistati 4:2 Narva Trans, sest kolmandast kohast allapoole Paide enam kukkuda ei saa.

Transi vastu alustati tavapäraselt hoogsalt ja juba kuuendal minutil avas Edrisa Lubega skoori. 20 minutit oli mängitud, kui Paide juhtis juba 2:0, sest Mošnikovi lahti mängitud nurgalöök leidis karistusala servast Kevin Kauberi, kes segamatult löögile pääses. Transil oli selle värava sünni eel aga põhjust kurjustada kohtunikuga, sest pall oli läinud üle otsajoone tegelikult Lubega peast ja mäng pidanuks jätkuma Transi väravalöögiga.

Kaheväravalises kaotusseisus vabanes Trans justkui kammitsatest ja hakkas ka ise julgemini ründama, jõudes eduni pärast ridamisi teenitud nurgalööke. Paaril esimesel korral õnnestus kaitsjatel pallid puhtaks lüüa ja korra hiilgas tõrjega Mait Toom, ent just tema aps viis Transi avavärava sünnini.

Kõrge kaarega trahvikasti saadetud karistuslöök näis olevat Paide väravavahile lihtne pall, ent ta puterdas selle üle otsajoone. Sadio Tounkara nurgalöök leidis Chinedu Geoffrey pea ja ründaja suunas palli tagumise posti suunas, kus Arseni Kovaltšuk jala välja sirutas ja meetri pealt palli võrku saatis.

Teisel poolajal püsis põnevus veerand tundi. Siis põrkasid õhus peadpidi kokku Aleksandr Zakarljuka ja Kauber, viimane sai tõsiselt vigastada, viidi kanderaamil väljaku äärde ja hiljem ka kiirabiga haiglasse kontrolli. Tema asemele tulnud Henri Anier unustati kohe seejärel karistusalasse vabaks ja vigastusest tervenenud ründaja lõi Edgar Turi söödu üle puusa oma esimese puutega väravasse.

Kümmekond minutit hiljem tõmmati penaltivääriliselt karistusalas maha Mošnikov ja Anier kasvatas 11 meetrilt Paide edu veelgi. Et Kovaltšuk oma teise väravaga 90. minutil veel Transi mahajäämust vähendas, ei muutnud enam suurt midagi – Paide oli kindlustanud nii võidu kui ka medalikoha. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Paide pani taas klassi maksma

Paide medal, mis on suure tõenäosusega hõbedakarva, pole neile kogemata sülle kukkunud. Tegu ongi sel hooajal Eesti paremuselt teise meeskonnaga ning Transi vastu 90 minuti jooksul näidatu tõestas seda veenvalt. Paide tegi endale omase hoogsa stardi ja võttis kiire väravaga endalt suuremad pinged maha. Samamoodi jätkates jõuti ka teise tabamuseni, enne kui ohje lõdvemaks lasti.

Negatiivse poole peale saab Vjatšeslav Zahovaiko kanda avapoolaja viimased 10-15 minutit, mille jooksul Paide jäi Transi surve alla ning külaliste nurgalöökidega sootuks hätta. Trans mängis oma standardolukorrad mitmel puhul lahti ning tänu paremalt äärelt väga häid tsenderdusi jaganud Martin Käose paremale jalale tekkis Paide värava all ridamisi ohtlikke olukord. Et Kovaltšuk ühe neist täpse löögiga lõpetas, polnud õnn ega juhus, vaid teenitud edu.

Teine poolaeg tõotas seetõttu võrdsemat heitlust, ent lõpuks said taas määravaks Paide mängijate individuaalne klass ja sellest tulenev meeskondlik enesekindlus. Kui ühel meeskonnal on vigastuste ja mängukeeldude tõttu kaasas vaid neli varumängijat, teine saab aga pingilt mängu tuua viimase nelja mänguga kuus väravat löönud Anieri, kümne kohtumisega seitse korda skoori teinud Deabease ja kogenud koondislase Siim Lutsu, näitab see eredalt meeskondade erinevaid võimalusi.

2. Trans on katastroofi lävel

Iga meeskond muutub märgatavalt nõrgemaks, kui neilt kolm-neli põhitegijat ära võtta, kuid tabeli teise poole meeskondadele, kel pink lühem, mõjub selline olukord suisa laastavalt. Eelmises voorus teenitud punase kaardi tõttu ei saanud kaasa teha Ofosu Appiah, kollased kaardid jätsid pealtvaatajaks Irie ja vigastus Roman Sobtšenko. Kuna lisaks neile puudus ka Artjom Škinjov, polnud Transil pingilt võtta ainsatki kogenud lisajõudu peale Viktor Plotnikovi.

Hooaega kehvalt alustanud, ent siis jalad alla saanud ja reipalt punkte koguma asunud Trans on tagasi mülkas. Viimasest kümnest mängust on saadud vaid kaks viiki, mis tähendab seda, et eile Nõmme Kaljuga viigistanud Kuressaare on nüüd vaid ühe ja Viljandi Tulevikku võitnud Tallinna Kalev kolme punkti kaugusel. Mängida on jäänud veel viimane ring, mis tähendab tagumise neliku omavahelisi kohtumisi. Ning piisab Transil seal näiteks nii Kuressaarele kui ka Kalevile alla jääda, kui ollaksegi hoobilt viimased ja väljakukkumisohus.

Seejuures on tänavu juba nii saarlastele kui ka Kalevile alla jäädud. Ning kui Kuressaarele ja/või Kalevile viimases ringis kaotatakse, ollakse miinuses ka omavaheliste mängude arvestuses, mis võib võrdsete punktidega lõpetamise korral saatuslikuks saada. Järgmises voorus ei saa seejuures kaasa teha ei Tounkara ega Plotnikov, mis jätab piirilinlased taas kahest vajalikust käigust ilma. Hooaja kolm viimast mängu on seega Transile elu ja surma küsimus, sest nende kõrgliigast väljalangemine oleks Premium liiga ajaloo üks suuremaid šokke.

3. Mängu parim – Sergei Mošnikov

Eeltöö kolmele väravale neljast räägib enda eest. Ehk motiveeris Mošnikovi tavapärasest veelgi enam pingutama ka asjaolu, et hoolimata pidevatest väärt esitustest koduliigas ei mahtunud ta eesootavaks koondiseaknaks ikkagi peatreeneri Karel Voolaidi valikutesse? Hooaja algul võttis Mošnikovi mängumootori käivitumine veidi aega, ent tänaseks on temast saanud Paides asendamatu mees.

8. novembril kell 13.00 Paide kunstmuruväljakul

Paide Linnameeskond - JK Narva Trans 4:2 (2:1)
6. Edrisa Lubega, 20. Kevin Kauber, 61., 70. pen. Henri Anier - 36., 90. Arseni Kovaltšuk

Väravasöödud: 6., 20., 70. Sergei Mošnikov, 61. Edgar Tur - 36. Chinedu Geoffrey, 90. Aleksandr Zakarljuka
Hoiatused: 42. Kristjan Pelt, 64. Abdul Razak Yusif - 32. Sadio Tounkara, 49. Maksim Tšerezov
Mänguolud: +7, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras