Luup peale | Punaste, suluseisu ja draamaga vürtsitatud Lilleküla lahing jättis mõlemale osalisele mõru maigu suhu (galerii!) (0)

Tammeka oli lõpusekunditeni võidus kinni, aga Levadia sai viigipunkti kätte. Foto: Liisi Troska

Punased kaardid, palju võitlust, lõpusekunditel suluseisust löödud viigivärav – FCI Levadia ja Tartu Tammeka pakkusid Premium liiga 7. voorus senise hooaja ühe haaravama heitluse, mille lõpuks olid mõlemad üsna mornid. Terve teise poolaja vähemuses mänginud Levadia sai üleminutitel kätte 2:2 viigi, ent andis Florale punkte ära; Tammeka väärinuks võitu, ent pidi ikkagi rahulduma vaid punktiga.

Tartlased asusid juhtima juba neljandal minutil ja seda Levadia meeste tõhusa "ehitustöö" tulemusena. Marko Lipp lükkas palli keskväljale Brent Lepistule, kelle selja tagant astus aga välja Mihkel Järviste ja leidis sööduga kaitsjate vahelt Tristan Koskori. Zurab Otšigava meeleheitlik katse olukorda päästa viis mängust välja hoopis Koskorile vastu tõtanud Artur Kotenko ning väikese puterdamise järel saatis Tammeka ründaja palli tühja väravasse.

Kui esimese paarikümne minuti jooksul oli see ainus märkimisväärne sündmus – eeskätt tingituna Tammeka võimest Levadia käigud juba keskjoone kandis kinni panna –, siis poolaja lõpp läks aina tulisemaks. 31. minutil suutsid Tammeka kaitsjad küll äärelt antud karistuslöögi klaarida, ent kasti joonel oli jaol Markus Jürgenson ja vinditas palli tagumise posti juurde. Vabaks unustatud Otšigavale jäi meetrilt-paarilt pea vastu panemise vaev ja viik oli sündinud.

Ent tuliseks läks mitte ainult mõlema värava all avanenud võimaluste, vaid teineteise töötlemise osas. Kristo Tohver jagas avapoolajaga viis kollast kaarti ning kuna kaks neist korjas väravalööja Otšigava, tähendas see talle 45. minutil eemaldamist.

Teisel poolajal jätkus sellest hoolimata võrdne ja mõlemapoolsete võimalustega mäng. Lõpuni jäi paarkümmend minutit, kui Tammeka karistusalas kukkus Manuchoga seina mänginud ja pealelööki üritanud Vaštšuk, Levadia leer nõudis häälekalt penaltit, aga Tohveri vile vaikis. Mõni minut hiljem sai löögijalga proovida Paju, ent Kotenko päästis omad hea tõrjega.

Mida lähemale lõpp tuli, seda julgemaks Tammeka muutus ning 82. minutil saadi selle eest ka teenitud tasu. Reinkort läks Kotenkoga koos õhuvõitlusesse, Levadia puurilukk suutis seetõttu palli lüüa kõigest Veelma jalale ning vahetusmees vajutas mõnuga – võrk sahises. Minut hiljem tegi Pechter teises väljaku otsas ära oma paraadtõrje, blokeerides jalgadega Manucho lähilöögi.

Juba näis, et tänavu Lillekülas Floralt punkti röövinud Tammeka võtab seekord Levadialt kõik kolm, ent nii ei läinud. Sten Reinkort korjas samuti lühikese ajaga kaks hoiatuskaarti ja kui jõud olid võrdsustunud, leidis Levadia veel lõpuspurdiks sisemist jõudu.

Teisel üleminutil suunas Gando kaarpalli peaga edasi ja Oleksandr Safronov koksas selle posti kõrvalt väravasse. Peakohtunik Kristo Tohver pidas veel abimehe Dmitri Vinogradoviga nõu, kuid luges värava määrustepäraseks. Telekordus näitas siiski, et enne Safronovini jõudmist riivas pall ka suluseisus olnud Juri Kolomojetsi kanda. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Rumal punane haavas mõlemat

Kui Otšigava 23. minutil esimese kollase kaardi sai, oli ta selles ennekõike ise süüdi. Ukrainlane lasi Koskoril enda pealt ära pöörata ja tabas pallini küünitades Tammeka ründajat jalaga kõhtu. Teine kollane kaart oli veel ilmselgem – Järvistele jalgadesse libistamine sai ainult ühtmoodi lõppeda. Ka Levadia peatreener Martin Reim hindas ukrainlase tegutsemise neis olukordades otsesõnu mõtlematuks.

Otšigava protestis eemaldamise vastu küll häälekalt ja sõnadega, mis eesti või inglise keeles kõlanuna tähendanuks ehk isegi lisakaristust (miks ikkagi venekeelset roppu sõimu meie väljakutel muukeelsega võrreldes selgelt rohkem tolereeritakse?), kuid mõistagi tulutult. Lisaks vähemuses veedetud kolmveerandtunnile röövis punane kaart ka Reimilt nüüd võimaluse Flora-mängus täiendavaid valikuid teha ning sundis Podholjuzinit "plaanivälised" 45 minutit väljakul rügama.

Samavõrd peab aga peeglisse vaatama Reinkort, kes sai esimese hoiatuskaardi Tammeka 2:1 väravale järgnenud olukorras ning teise vaid kuus minutit hiljem, kui viivitas heale positsioonile jõudnuna pealelöögiga ning lõi palli minema alles pärast vilet, jätmata Tohverile võimalust teistmoodi kui kaardiga reageerida. Kas Reinkorti eemaldamine viis viigiväravani? Otseselt mitte. Kuid kindlasti andis see Levadiale lõpuminutiteks vaimujõudu juurde.

2. Kas Reim lõikas kaitseliiniga roteerides näppu?

Eelnevast tulenevalt on see mõttekäik vähemalt küsimuse kujul kindlasti õigustatud. Avavärav sündis ühtaegu individuaalse praagi ja kooskõla puudumise tulemusena. Levadia meeste kolm-neli järjestikust väikest eksimust andsid kokku ühe suure ja sellest Tammekale piisas.

Levadia kaitseankruna on seni tegutsenud Maksim Podholjuzin, kelle paremale-vasakule käele jäävat kaht positsiooni on omavahel kolmekesi jaganud Lipp ja kaks ukrainlast. Et Reim enne peagi eesootavat Flora-mängu just Podholjuzinile puhkust andis, oli mõistetav. Ja loomulikult peavad tippklubi kaitsjad olema võimelised mängima mistahes koosluses. Ent ehk oli tõsisasi, et kaitsekolmik mängust mängu alatasa ümber paikneb, siiski mõnevõrra tänast rabedust mõjutav faktor?

Üpriski haruldane oli Reimi otsus jätkata pärast kümnekesi jäämist ka teisel poolajal kolmemehelise kaitseliiniga, mitte minna üle neljasele. Kindlasti riskantne valik, ent see võimaldas tänu äärekaitsjate Markus Jürgensoni ja Trevor Elhi võimetele Levadial hoida rünnakuteravust ning ühemeheline vähemus teisel poolajal ülemäära välja ei paistnudki. Kuid näiteks Lipp eksis täna ka teise poolaja keskel järjest mitmes olukorras ning näis üldse väga ebakindel.

3. Kolme punkti julgesid lõpuni tahta mõlemad

Reimi enesekindlusest oli juba juttu, ent riskida söandas ka Tammeka. Kapteni Tauno Tekko puudumisel pälvis sel hooajal esmakordselt Kaido Koppeli usalduse Joonas Kartsep ning nelik Kartsep-Laabus-Paju-Järviste võttis avavilest peale keskvälja jõuliselt enda haardesse. Viimaseks paarikümneks minutiks tugevdas Koppel aga rünnakut, tuues Kartsepi asemele Patrick Genro Veelma.

Alles mõned päevad tagasi Lillekülas U19 Eliitliiga poolfinaalis samuti pingilt sekkunud ja Tammeka võiduvärava löönud Veelma lisas täna platsil oldud ajaga Tammeka rünnakutesse värskust, mida kõvasti energiat väljakule jätnud meeskond hädasti vajas, tasuks tabamus, mis võinuks olla ja Tammeka seisukohast vaadates ka pidanuks olema võiduvärav.

4. Mängu parim – Mihkel Järviste

Juba mullu Tammeka põhimeheks kerkinud Järviste on sel hooajal rassinud platsil peaaegu täisminutid. Avapoolajal oli just tema see, kes Brent Lepistule keskväljal sentimeetritki vaba ruumi ei jätnud, mängis olulist rolli esimese värava sünnis ning jõudis edaspidigi tõmmata nii rünnakuniite kui ka vastastelt õigeaegsete spurtide ja targa mängulugemisega palle võita. Paranenud füüsis on lubanud Järvistel sel hooajal kõrgemat taset hoida kogu mängu lõikes.

13. juunil kell 16.00 A. Le Coq Arenal

FCI Levadia - Tartu JK Tammeka 2:2 (1:1)
31. Zurab Otšigava, 90+3. Oleksandr Safronov - 4. Tristan Koskor, 82. Patrick Genro Veelma

Väravasöödud: 31. Markus Jürgenson, 90+3. Juri Kolomojets - 4. Mihkel Järviste, 82. Sten Reinkort
Eemaldamine: 45. Zurab Otšigava - 88. Sten Reinkort
Hoiatused: 23., 45. Zurab Otšigava, 32. Mark Oliver Roosnupp, 48. Juri Kolomojets, 88. Maksim Podholjuzin  - 20. Andre Paju, 34. Daaniel Maanas, 69. Igor Dudarev, 82., 88. Sten Reinkort
Mänguolud: +21, päikesepaisteline ilm; muruväljak väga heas seisukorras
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Dmitri Vinogradov, Raul Kaivoja
Neljas kohtunik: Tanel Üprus

Levadia: Artur Kotenko, Marko Lipp, Zurab Otšigava, Oleksandr Safronov, Brent Lepistu, Manucho, Markus Jürgenson, Trevor Elhi (65. Bogdan Vaštšuk), Juri Kolomojets, Mark Oliver Roosnupp (77. Gando), Karl Rudolf Õigus (46. Maksim Podholjuzin).
Varus: Aleksandr Kraizmer, Rasmus Peetson, Gando, Dmitri Kruglov, Maksim Podholjuzin, Bogdan Vaštšuk, Anton Krutogolov.

Tammeka: Karl Johan Pechter, Joonas Kartsep (68. Patrick Genro Veelma), Kevin Aloe, Daaniel Maanas, Sten Reinkort, Reio Laabus, Mihhail Slaštšjov, Andre Paju, Tristan Koskor (90+2. Kevin Anderson), Igor Dudarev, Mihkel Järviste.
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Erki Mõttus, Mart Paul Preiman, Alfred Tammiksaar, Dominic Laaneots, Patrick Genro Veelma, Kevin Anderson.