Luup peale | Tammeka võttis jõuga oma ära. Kaks tarbetut penaltiviga tõid Kalevile 16. kaotuse (galerii!) (0)

Tartu Tammekale võidu toonud penalti realiseeris Tristan Koskor. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tartu Tammeka alistas Premium liiga 21. voorus võõrsil 2:1 Tallinna Kalevi ja kindlustas oma kohta esikuuikus, mida olid viimasel ajal himustama hakanud nii Narva Trans kui ka Tallinna Legion.

Kalev alustas kohtumist paremini. Nad olid Tammekast ahnemad, mille tulemusel teeniti paar standardolukorda ja hoiti palli enda valduses. Tasu saabus 14. minutil, kui Alger Džumadili hiilgav sööt Tammeka kaitseliini taha ja Hannes Anieri õigeaegne spurt viisid viimase silmitsi Karl Johan Pechteriga. Nurk oli teravapoolne, aga Anieri täpne löök tagumise posti kõrvale ei jätnud Tammeka väravavahile šanssi.

Tammekal tekkisid küll mõned korralikud võimalused (näiteks Mihkel Järviste kauglöögi tõrjus Karl Andre Vallner latti), aga palli saadi vastase väljakupoolele pidama alles poolaja lõpusirgel ning surve alla jäänuna Kalev ka eksis. Daniil Sõtsugov tegi 44. minutil karistusalas tarbetu vea Patrick Genro Veelmale ja 11 meetri karistuslöögi realiseeris kindlalt kolme kuu jooksul alles teist korda Tammeka põhikoosseisu kuulunud Tauno Tekko.

Teist poolaega polnud mängitud kahte minutitki, kui Kalevi latt taaskord kolises – lööjaks Reinkort. Järgmised 35 minutit nägi Kadriorus tasavägist, ent mitte ülearu haaravat jalgpalli. Ainsaks sähvatuseks Veelma 60. minuti kauglöök, mille Vallner ristnurgast välja koukis. Uuesti hakkas asju juhtuma matši lõpusirgel.

Esmalt konksutas Murad Velijev end 83. minutil mööda kahest Tammeka kaitsjast, ent lõi napilt mööda. Minuti hiljem oli väljaku teises otsas aktsioonis Veelma, aga Vallner tõrjus palli kornerisse. Selle järel tegi Velijev karistusalas vea Kevin Aloele ja pall viidi taas penaltipunktile. Tristan Koskor realiseeris kindlalt ja võit kuulus Tammekale. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalev meenutab 90ndate Eesti koondist

Eesti koondise sportlik tase 90ndatel oli selline, et kohtumised, kus vastasel ei tekkinud arvestatavat hulka korralikke väravavõimalusi, olid (suureks) erandiks. Jutt ei käi 100% šanssidest, kus pall tuleb mõne meetri pealt sisse lükata, vaid sellistest, kus tasemel mängijal on õnnestumise korral võimalik värav lüüa.

Võistkond, kes vastasele sääraseid võimalusi rohkelt võimaldab, vajab tagasilöökide minimeerimiseks väravavahti, kelle sportlik tase on võistkonna keskmisest kõrgem. Eesti koondisel oli 90ndatel Mart Poomi näol selline mees väravasuul olemas. Enamik vastaste korralikke väravavõimalusi, kus sooritati raamidesse suundunud pealelöök, langesid Poomi saagiks.

Väga headest šanssidest lõid vastased muidugi väravaid kah, aga sellistest keskpärastest enamasti õnneks mitte. Ning kui meeskonnal oli muudeski aspektides hea päev, võis tasuks olla väärtuslik tulemus (0:2 kaotus Itaaliale, 0:0 viik Šotimaaga, 2:1 võit Leedu üle, 0:1 kaotus Rootsile vms).

Karl Andre Vallner tegi ridamisi häid tõrjeid, aga meeskonda kaotusest see ei päästnud. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kalevi praegune olukord Premium liigas meenutab olulisel määral Eesti koondise oma 90ndate Euroopa jalgpallimaastikul. Et vastasel tekib arvestatav hulk korralikke väravavõimalusi, on pea ette teada. Tundub, et suisa vältimatu. Aga samuti on ette teada, et väravavaht Vallner saab enamikuga neist hakkama.

Tänane loetelu oli järgmine: 1) 26. minutil tõrjus ta latti Järviste kauglöögi, 2) 35. minutil tõrjus ta trahvilöögi järel kastis lahtiseks jäänud pallini esimesena jõudnud Igor Dudarevi lähilöögi, 3) 41. minutil summutas ta Dominik Ivkici kehva tagasisöödu vahelt napsanud Tristan Koskori pealelöögi, 4) 45. minutil hoidis jalatõrjega ära värava, kui peatas Mihhail Slaštšjovi läbisöödu järel läbi pääsenud Sten Reinkorti löögi, 5) 60. minutil tõi ristnurgast välja Veelma kauglöögi, 6) 83. minutil tõrjus trahvikastis end vabaks konksutanud Veelma löögi.

Kõik need šansid olid laias laastus sellised 50% võimalused (mõni 60:40 ühele, mõni teisele poole), aga Vallner jäi neis kõigis peale. See on kvaliteedi märk. Aga meeskonnale kõik mängust tekkinud võimalused ära võtnud väravavahi partiist täna punktilisa teenimiseks ei piisanud, sest kaks tarbetut penaltiviga – mõlemad poolaja lõpufaasis noortelt mängijatelt – tõid Kalevile hooaja 16. kaotuse.

2. Tammeka kindlustas kohta esikuuikus

Teatavasti näeb tänavune Premium liiga reglement erandkorras ette liiga poolitamise pärast kolmandat ringi ehk 27. vooru. Eraldi jätkavad esimesed kuus ja tagumised neli. Kui nelja tippklubi (FC Flora, Paide Linnameeskond, Nõmme Kalju ja FCI Levadia) koht esikuuikus pole kordagi kahtluse all olnud ning tänu tugevale hooaja esimesele poolele oli juba juulis selge, et ka Viljandi Tuleviku sealt väljajäämine oleks väga ootamatu.

Tammeka on kogu aeg olnud kõige tõenäolisem kandidaat kuuendana esikuuikusse mahtumisele, aga viimase kahe kuu jooksul on kaks rivaali märki andnud, et tahavad seda kohta endale. Narva Trans kogus juulis ja augustis tublisti punkte, millega andis mõista, et pole sugugi rahuldunud tabeli tagumisse nelikusse jäämisega.

Augustiga sai oma mängu paremini käima ka suvel mitu kogenud mängijat värvanud Tallinna Legion ning viimati Transi üle saadud 2:1 võiduga liiguti Tammekast kõigest nelja punkti kaugusele. FC Kuressaare on küll lähemal, aga nende vormikõver ei ole Tammeka sedavõrd sama ähvardav.

Tänase võiduga kindlustas Tammeka kuuendat kohta. Punktivahed on endiselt väikesed, aga kui arvestada, et tabelis kohtadel 6.-9. koht asuv seltskond on suutnud senise hooajaga teenida ühe mänguga keskmiselt 0,94 punkti ning võitnud alla 25% peetud mängudest, on iga võit eriti väärtuslik.

Siiski on punktivahed endiselt väikesed ja iga omavaheline mäng väga kõrge hinnaga. Kolmanda ringi lõpp kujuneb esikuuikusse mahtumise osas huvitavaks, aga trumbid on praegu Tammeka käes.

Tartu Tammeka vasakäär Patrick Genro Veelma (vasakul) ja Kalevi edurivimängija Markus Vaherna. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Mängu parim – Patrick Genro Veelma

Tammeka vasakäär oli selgelt platsi teravaim mängija. Kui esimese pooltunni jooksul – selle aja jooksul oli terve Kalevi meeskonna mäng ühtsem, agressiivsem ja distsiplineeritum – suutis Daniil Sõtšugov teda enamvähem vaos hoida, siis seejärel hakkasid ilmnema probleemid.

Osav Veelma jäi kahevõitlustes üha sagedamini peale ning tema kaudu sai Tammeka palli rünnakule püsima, millega hakati looma pinnast Kalevi eksimustele. Just Veelma teenis avapoolaja lõpus Tammeka esimese penalti ja oli kõige ohtlikum mängija ka teisel poolajal.

19. septembril kell 13.00 Tallinnas Kadrioru staadionil

JK Tallinna Kalev - Tartu JK Tammeka 1:2 (1:1)
14. Hannes Anier - 44. pen. Tauno Tekko, 85. pen. Tristan Koskor

Väravasöödud: 14. Alger Džumadil - 44. Patrick Genro Veelma, 85. Kevin Aloe
Hoiatused: 74. Pavel Dõmov, 90+3. Markus Vaherna
Mänguolud: +13, vahelduva pilvisusega tuuline ilm; muruväljak väga heas seisukorras