Luup peale | Tulevik seljatas Legioni ja tõestas, et nende tase on esikuuik (galerii!) (1)

Viljandi Tuleviku intensiivsus oli Tallinna Legioni jaoks liiast ja tuli tunnistada 0:2 kaotust. Foto: Oliver Tsupsman

Premium liiga 8. vooru esimeses kohtumises alistas Viljandi Tulevik võõrsil 2:0 Tallinna Legioni. Külalismeeskond asus kohtumist 3. minutil juhtima ja võitis veenvalt, tõestades ühtlasi, et liigatabeli viies koht üks voor enne avaringi lõppu pole juhus – nende koht ongi esikuuikus.

Esikuuik on Tuleviku jaoks märgilise tähendusega kahel põhjusel. Esiteks oleks see nende uue iseseisvus- ehk Flora süsteemist irdumise järgse aja parim tulemus. Teiseks toimub seoses koroonaviirusest tingitud pausiga tänavu kolme ringi järel erandkorras Premium liiga poolitamine esimeseks kuuikuks ja tagumiseks nelikuks.

Säärases olukorras on tipmise kuue sekka kuulumine kvaliteedi märk. Kristjan Kase 3. ja Pavel Marini 65. minuti väravatest – esimesele tegi Kaimar Saag hiilgava, teisele lihtsalt hea eeltöö – kohtumise võitnud Tulevik tõestas, et nende tase tänavuses Premium liigas ongi esikuuik.

Muidugi ei tähenda see veel garantiid, et nad sinna ka mahuvad, sest poolitamiseni on minna 19 mängu, mille jooksul juhtub palju, aga selle Tuleviku meeskonna jaoks on koht kuue parema seas ootuspärane ja jõukohane tulemus. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kogemuse vahe

Pärast Kase kiiret avaväravat loksus kohtumine aimatavasse sängi. Tulevik loovutas pallivaldamise osas initsiatiivi vastasele, sest see võimaldas neil tõhusamalt panustada oma kõige ohtlikumale relvale ehk kiirele kontrarünnakule. Legion sai seega rohkem palli vallata, mis ongi nende jalgpallifilosoofiline eesmärk.

Aga Legioni pallivaldamine oli viljatu. Esimese poolaja jooksul suudeti tekitada ainult üks korralik väravavõimalus, aga Denis Vnukov ei pääsenud löögile avatud mängust, vaid standardolukorrast tekitatud šansiga. Tuleviku ründemäng oli oluliselt sihipärasem ja teravam. Aga see pole üllatav, kui võrrelda edurivide kogemusi.

Tuleviku tipmise neliku moodustasid Kaimar Saag ning paljukiidetud trio Pavel Marin – Herol Riiberg – Sander Kapper, kel kõigil rohkelt Premium liiga kogemusi Eesti tippklubidest. Legioni tipmine nelik oli aga Leonid Arhipov – Stefan Tšendei – Daniil Pankov – Semjon Beljakov, kellel kamba peale Premium liiga kogemust enne tänast ... 13 mängu.

Täiesti arusaadav, et Legioni ründemäng jäi ümaraks. Miks saatis Legioni peatreener Deniss Belov väljakule sedavõrd kogenematu edurivi? Vasakkaitsja Andrei Sidorenkov andis mõned tunnid enne mängu teada, et selg valutab nii tugevalt, et ta ei suuda end isegi sirgu ajada. Oli vaja teha kiired ümberkorraldused.

Otsus oli langetada Nikolai Mašitšev ääre pealt vasakkaitsesse ja edutada põhikoosseisu Arhipov, kelle jaoks oli tegu Premium liiga debüüdiga. Maksim Lipini pingile jätmise ja Pankovi mängitamise oli Belov juba otsustanud varem ja seda ta ei muutnud. Legioni ääreründajateks olid 17-aastased Pankov ja Arhipov.

2. Artjuhhovi garantii Legioni noorte kohta pidas taas

Kui Soccernet.ee vestles aasta aega ja viis päeva tagasi Mainzis Legioni tegevjuhi ja kujundaja Mihhail Artjuhhoviga, kelle endised õpilased Vlasi Sinjavski, Erik Sorga ja Vladislav Kreida olid äsja teeninud oma esimese koondisekutse, sõnastas kogenud treener oma aluspõhimõtte järgmiselt:

"Legionist tulnud mängijad ei karda! Kui tuleb vastu Hispaania, siis proovime ja mängime. Kui kaotame, siis on see elu. Aga me ei karda ja anname neile nii kõva lahingu, kui vähegi suudame. Olgu vastas Brasiilia, Saksamaa või Argentina, siis meie oleme Eesti jalgpallipoisid ja ei karda neid! See on Legioni filosoofia. Seega kui Kreida, Sorga ja Sinjavski täna Saksamaa vastu platsil on, siis jalga nad ei värista!"

17-aastane Leonid Arhipov debüteeris Premium liigas muljetavaldaval moel. Foto: Oliver Tsupsman

Nende kolme mehe eelmise aasta esitused Eesti koondises valideerisid Artjuhhovi jutu. Ning tänases mängus Tulevikuga tegi seda ka 17-aastane Leonid Arhipov. See polnud otseselt üllatus, sest Legioni noortetöö kõrge kvaliteet pole uudis, aga järjekordne kinnitus oli Eesti jalgpallisõbra jaoks igatahes meeldiv.

Kui esimesel poolajal Arhipov mängu oluliselt mõjutada ei suutnud, kuigi sooritas 15. minutil pealöögi ja toimetas 22. minutil karistusalasse terava tsenderduse, siis pärast vaheaega tõusis ta hoopis olulisemasse rolli. Koguni nii tähtsasse, et pole patt nimetada teda Legioni tänase päeva kõige ohtlikumaks mängijaks.

Eelmisel kolmapäeval U19 Eliitliiga meistriliiga poolfinaalis värava löönud ja Legioni noored Tallinna Kalevi vastu 6:1 võidule aidanud Arhipov oli enne tänast Premium liiga õhku nuusutanud korra, kui istus 30. mai mängus Tartu Tammekaga vahetuspingil. Teise poolaja edenedes elas ta aga mängu ja temposse üha paremini sisse ning valmistas Tuleviku paremkaitsjale Martin Allikule arvestataval hulgal muret.

58. minutil triblas ta mööda nii Allikust kui ka Gerdo Juhkamist, aga pealelöögini ei jõudnud. 63. minutil murdis karistusalasse ja lõi tugevalt peale, aga Karl-Romet Nõmm tõrjus. 79. minutil oli tal veel üks hea võimalus värava ees, aga tasakaal polnud paigas ja löögist lendas pall üle värava. Seda pole 17-aastase kõrgliigadebütandi kohta üldse vähe.

3. Sander Posti plaan toimis

Pärast reedel FC Flora käest saadud 0:3 kaotust möönis Tuleviku peatreener Sander Post, et koosseisu valides vaatas ta ühe silmaga juba teisipäevast mängu Legioniga. See on täiesti normaalne ja tavapärane praktika, sest Legioni käest punktide teenimine ongi Tuleviku jaoks oluliselt tõenäolisem.

Reedel Flora vastu põhikoosseisust välja jäetud Kaimar Saag oligi täna Legioni vastu värske nagu kevadine varss. See särts, millega Saag avavärava eel Artjom Artjuninist mööda sai, võis pärineda just reedesest väiksemast koormusest. Tulemus on tõe kriteerium - Sander Posti plaan nendeks kaheks mänguks toimis, sest kahelt Tallinna-sõidult kolm punkti on Tuleviku jaoks kindlasti hea saak.

Lõpuminutitel proovis Pavel Londak Legionit päästa ka rünnakul, kuid tulutult. Foto: Oliver Tsupsman

4. Londak päästis Legioni hullemast

2:0 skoor ei jäta muljet väga selgest ülekaalust, aga kui hakata kokku lugema väravavõimalusi, siis jäi kaalukauss veelgi tugevamalt Tuleviku suunas kaldu. Esimesel poolajal oli lähemal Tuleviku 2:0 kui Legioni 1:1 värav. 34. minutil õngitses Londak alumisest nurgast välja nurgalöögi järel peaga löögile pääsenud Saagi soorituse. Legionil endal samaväärseid šansse polnud.

Ning pärast seda, kui Marin oli Tuleviku 2:0 juhtima viinud, oli lähemal viljandlaste 3:0 kui Legioni 2:1 tabamus. Tulevik tekitas arvukalt võimalusi, aga Londak tõrjus mehiselt. "Kurat, kuidas ma ei saa üks-üks olukordasid lahendatud," sajatas lõpuvile järel platsilt lahkunud Sander Kapper, kes ei suutnudki hoolimata mitmest šansist Londakut üle mängida.

Arvestades, et ühelt poolt päästis Londaku väga hea mäng Legioni suuremast kaotusest ja et teisalt oli tegu viienda järjestikuse kohtumisega, kus meeskond ei suutnud ise väravat lüüa, ei ole Legioni seis hea.

5. Mängu parim – Kaimar Saag

Eelmise hooaja järel, kui Saag lõi kõrgliigas 13 väravat, millest enamat suutis ainult Erik Sorga, oli vahva mängida mõttega, kas meistermeeskond oleks olnud teine, kui Saag kuulunuks Levadia, mitte Tuleviku ridadesse. Jäi ju viiendat aastat järjest hõbedaga leppinud Levadial puudu just kindlast esiründajast.

Saagi ei sobitatud nendes mõttemängudes Levadiasse aga mitte mänguilu, vaid tema pakutava kvaliteedi pärast. Saag kuuluski mullu Premium liiga kolme parema ründaja sekka ning tema kogemused ja väravad olid peamine põhjus, miks Tulevik lõpetas hooaja seitsmenda kohaga.

Täna Kase avaväravale hiilgava eeltöö teinud ja teisegi tabamuse puhul olulises rollis olnud Saag ei pea tänavu Tulevikku enam niivõrd ainuisikuliselt tassima, sest tema ümber on rohkem kvaliteeti. See kõik muudabki Tuleviku esikuuikusse kuuluvaks meeskonnaks.

Sel fotol on Legioni kaitsjad Kaimar Saagi pikali saanud, ent üldplaanis jäi selgelt peale Tuleviku kapteni tahe. Foto: Oliver Tsupsman