Luup peale | Üheksa korda mõõtnud Legion sai lõpuks ometi lõikamisega ühele poole! (0)

Nikita Andrejevi kaks väravat andsid Tallinna Legionile 2:1 võidu Narva Transi üle. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga uustulnuk Tallinna Legion oli enne tänast pidanud üheksa kodumängu, kust kogunud kolm viiki ja kuus kaotust, väravate vahega 2:18. Masendav seeria igast otsast vaadatuna. Väärtuslik 2:1 võit Narva Transi üle lõpetas selle seeria ära!

Punktisaagi mõttes pole vanasõnast "Üheksa korda mõõda, üks kord lõika." kinnipidamine mõttekas, aga Legion loodab kindlasti, et üheksale ebaõnnestumisele järgnenud koduvõidu kaksikvenda ei tule sama kaua oodata. Eriti magus, et see võit tuli Transi vastu, kes neile eelmisel sügisel samal Kadrioru staadionil Evald Tipneri karikafinaali raames 7:0 sauna küttis. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Tugev tuul oli osaline kahes väravas

Kohtumisele vajutas pitseri tugev tuul, mis puhus Kadrioru staadioni Lasnamäe-poolse värava suunas. Kohtumise eel toimunud loosimise võitis Trans, kes valis avapoolajaks pärituult mängimise. See suudeti enda hüvanguks ära kasutada 19. minutil, kui Legioni poolkaitsja German Šleini kõrge ristsööt jäi vastutuulde toppama ning langes Sadio Tounkara saagiks.

Malilane mängis läbisöödu paremast servast karistusalasse sööstnud Roman Sobtšenkole, kelle avantüristlik lahendus – esimese puute löök esimesse ristnurka – sai ilmselt samuti tuulelt väikest tuge ja jäi Pavel Londaku jaoks püüdmatuks. Oluline on märkide, et oli seal tuul või mitte, aga Sobtšenko löök oli hiilgav ja kandideerib eeldatavasti septembri kaunima värava auhinnale.

Transil oli avapoolaja võimalusi veel, aga 28. minutil ei suutnud Aleksandr Zakarljuka realiseerida Chinedu Geoffrey eeltööd ning kui Tounkara riputas 38. minutil värava ette perfektse tsenderduse, eksis omakorda nigeerlasest ründaja, kes lõi peaga mööda. Legion teenis küll mitu standardolukorda, aga Aleksei Matrossovit tõrjetööle ei sunnitud.

Teisel poolajal oli pärituul Legioni päralt. Viigiväravani jõuti 58. minutil, kui ründaja Nikita Andrejev realiseeris Kirill Nesterovi teenitud penalti. 20 minutit hiljem lõi sama mees võiduvärava. Mängukell näitas 77.01, kui 20-aastane Artur Šarnin blokeeris enda karistusalas Geoffrey pealelöögi. Trans apelleeris käele, aga kohtunik ei nõustunud.

Kohe seejärel mängis Šarnin ise pika palli kaitseliini taha – pärituul andis pallile selgelt hoogu juurde! –, kuhu sööstnud Andrejev hoidis Transi kaitsjad enda selja taga ning realiseeris üks-üks olukorra kindlalt. Pall sahises võrku, kui mängukell näitas 77.10 – Šarnini blokki ja väravat lahutas kõigest üheksa sekundit.

2. Trans sõltub Tounkarast, isegi liiga palju

"Tundsime suurt puudust eelkõige just Sadio Tounkarast. Jah, muidugi ka Chinedu Geoffreyst, kelle peale meie ründemäng väga suuresti toetub, aga eelkõige just Tounkarast, sest meie meeskond vajab keskväljale režissööri, kes mängupilti õigest kokku paneks," sõnas Narva Transi peatreeneri kohusetäitja Oleg Kurotškin augustis pärast FCI Levadialt saadud 0:3 kaotust.

Tänane mäng Legioniga tõestas taas, kuivõrd palju Trans malilasest sõltub. Kui palju siis? Liiga palju. Avapoolajal, kui Transi mäng sujus, oli peamiseks põhjuseks Tounkara, kes leidis ikka ja jälle Legioni liinide või mängijate vahelt üles vabad tsoonid, kust lähtudes oma osadusega segadust külvata. Teisel poolajal jäi Tounkara nähtamatumaks, sest koos ülejäänud Transi meeskonnaga kadus särts ka tema etteastest. Ning Transi rünnak oli hambutu.

Narva Transi mängujuht Sadio Tounkara. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Segadused Legioni kaitseliinis

Legioni kaitseliin on terve hooaja olnud muutustele aldis. Esmalt oli keskkaitses põhipaariks Artjom Artjunin – Aleksandr Volodin, seejärel nihutati viimane paremkaitsesse ja põhisse tõusis Dmitri Kovtunovitš. Keskkaitses on vajaduse ilmnedes mänginud ka vasakkaitsja Andrei Sidorenkov. Täna jäeti Artjunin pingile ning paariks oli Volodin – Kovtunovitš.

Samasugune vurr on käinud ka äärekaitsjate osas, sest lisaks Volodilnile, Sidorenkovile, German Ussovile ja Artur Šarninile on seal aegajalt, näiteks täna esimesel poolajal, mänginud ka poolkaitsja Nikolai Mašitšev. Muutused on olnud tingitud nii vigastustest, mängijate vormikõverast kui ka võistluskeeldudest, aga nende tulemus on ühene – stabiilset kaitseliini Legionil tekkinud ei ole.

Esimest hooaega kõrgemalt liigatasemel mängiva võistkond vajab vundamendiposte, millele oma mäng toetada. Kui väravasuul on Legionil kogenud Pavel Londaku näol säärane toetuspunkt olemas, siis stabiilset kaitseliini pole. Pidevad vahetused isikkoosseisus muudavad sünergia tekkimise keeruliseks ja Trans kasutas selle tänases mängus ära.

Legion oli enamiku esimesest poolajast Transi arvestatava surve all. Osaliselt oli see ilnmselt tingitud meeskonnale raskusi valmistanud vastutuulest, aga mitte ainult. Liin oli pilla-palla. Vasakkaitsja Šarnin oli hädas Sobtšenko ja Tounkara pidurdamisega ning õigustatult oma kiiruslikesse võimetesse reservatsiooniga suhtunud Volodin mängis sageli kaaslastest oluliselt allpool, millega kattis ära suluseisud.

Teiseks poolajaks tuli platsile kogenud Sirorenkov, kes suutis isegi vasakkaitsja positsioonilt tervele liinile stabiilsust ja kindlust lisada. Aga kas teisel poolajal tagumise neliku moodustanud kvartett Sidorenkov – Kovtunovitš – Volodin – Šarnin on Legioni parim kaitseliin või mitte? J kui nad on, siis kui palju õnnestub neil just seda koosseisu järgmistes mängudes kasutada?

NB! Vahetusest sekkus viimaseks 10 minutiks ka Artjunin, aga peatreener Deniss Belov saatis ta olukorras, kus oli vaja eduseisu kaitsta, tipuründaja positsioonile, kust kukutas Nikita Andrejevi keskväljale!

4. Kumb tänastest vastasest jõuab esikuuikusse? Või ei jõua kumbki?

Transil on 20 mänguga koos 20 ja Legioni 16 punkti. Tabelis viiendal kohal paiknev Viljandi Tulevik on kogunud 24, Tartu Tammeka 20 ja FC Kuressaare 17 punkti, kusjuures tartlastel on varuks mäng Nõmme Kaljuga. Sellest kvintetist kaks tükki saavad novembris ja detsembris mängida esikuuikukohtadele, kolme osaks jääb 7.-10. koha selgitamine, kus neile seltsiks Tallinna Kalev.

Juulis ja augustis väga sümpaatselt ja tulemuslikult mänginud ning end esikuuikukursile lukustanud Transi tänane etteaste oli üpris plass. Samamoodi jätkates nad sinna lõpuks pigem ei mahu. Kui aga Legion saab kaitseliini stabiilseks ja Andrejevi veel sagedamini väravaid paugutama, ei saa nende esikuuikusse mahtumist välistada.

Nikita Andrejev lööb Tallinna Legioni võiduvärava. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

5. Mängu parim – Nikita Andrejev

Praeguseks on suvises üleminekuaknas palgatud ründaja toonud Legionile kuus punkti. Esimese duubli lõi ta augustis võõrsil Viljandi Tulevikule, teise nüüd kodus Narva Transile. Mõlemast mängust sai Legion kirja kolm punkti. Ilma nende kahe võiduta edestaks Legion praegu Tallinna Kalevit ainult ühe punktiga, aga edestab nüüd seitsmega.

13. septembril kell 13.00 Kadrioru staadionil

Tallinna JK Legion - JK Narva Trans 2:1 (0:1)
58. pen., 78. Nikita Andrejev - 20. Roman Sobtšenko

Väravasöödud: 58. Kirill Nesterov, 78. Artur Šarnin - 20. Sadio Tounkara
Hoiatused: 38. Nikolai Mašitšev, 61. Artur Šarnin, 90+3. Aleksandr Dmitrijev - 76. Roman Sobtšenko, 85. Irie
Mänguolud: +16, vahelduv pilvisus, tuuline ilm; muruväljak väga heas seisukorras