Luup peale | Kure ja Kalju draama rõõmustas vaid Levadiat, Transi ja Kalevit (0)

FC Kuressaare andis taaskord hiilgava avapoolaja järel võidupunktid käest ning seekord veel eriti valusal kombel, lubades Nõmme Kaljul viigistada kuuendal lisaminutil.

Nagu viimasel ajal kombeks, tegi Kuressaare ka täna kõva avapoolaja, aga andis teisel poolajal järele Mängu alguses lõppes pea iga nende rünnak löögiüritusega, olgugi et enamjaolt ei olnud tegemist selgete väravavõimalustega. 11. minutil võttis Mattias Männilaane löök Pedro Victorist õnneliku rikošeti ja lipsas Marko Meeritsa kinnaste vahelt väravasse.

See jäigi poolaja ainsaks tabamuseks. Männilaanel avanes veel üks hea võimalus, aga ta ei suutnud nurgalöögist tulnud palli neljalt meetrilt raamidesse suunata. Kaljul hakkasid võimalused tekkima alles poolaja teises pooles, kui tsenderdustest said kaks korda hästi löögile Pedro Victor ja ühe korra Amir Natho, kuid pallid lendasid kas mööda või otse Magnus Karofeldi suunas.

Teist poolaega alustas Kalju aga marulise survega ning poole tunni jooksul ei lubatud saarlastel midagi korda saata, samal ajal kui nõmmekate poolelt jõudsid väga lähedale kahel korral Igor Subbotin ning korra Aleksandr Volkov. Hea päev oli Karofeldil, kes sooritas kaks hiilgavat tõrjet ja sai kirja veel mitmeid tõrjeid tänu heale positsioonivalikule.

Viimasel veerandtunnil hakkas aga äkitselt võimalusi uuesti langema ka Kuressaarele. 78. minutil saatis Sander Seeman kiirrünnakul palli mööda talle vastu rutanud Meeritsast, aga paraku ka tagumisest postist. Ning viis minutit hiljem pääses Kalju tänu Meeritsale, kes tõi posti kõrvalt suurepärase tõrjega välja Silver Alex Kelderi löögi.

Kaljul oli teisel poolajal kasutada ohtralt standardolukordi, aga võitluse peale kasti saadetud pallid tõid tulemuse alles kuuendal lisaminutil, kui Subbotini nurgalöök jõudis läbi Michael Schjönning-Larseni peapuute Sander Purini, kes palli peaga võrku suunas ja sellega saarlaste südamed murdis. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Meeritsa harvad eksimused

Kuressaare tugev meretuul, mis oli täna veel nõksa tugevam kui harilikult, mängis selles oma rolli, et väljakul näha sai palju ootamatuid eksimusi. Eriti õnnetult paistis selles plaanis silma Kalju väravavaht Marko Meerits, kes teenis värskelt koondisekutse ja on tüüpiliselt oma klubi võtmemängijaks, kuid peab seekord osa vastutusest ka enda peale võtma.

Kaitsja rikošetist hoolimata võinuks Meerits avavärava olukorras paremini tegutseda. Lisaks eksis ta veidi hiljem kastist välja joostes, lüües jalaga pallist mööda ja puudutades palli hoopis käega. Tulemuseks kollane kaart ja ohtlik karistuslöök, aga tema õnneks oli Kuressaare kahurite sihik avapoolajal paigast ära. Samas hiilgas Meerits teise poolaja lõpus hea tõrjega, mis Kaljul lõpuks punktigi päästa lubas.

2. Suur draama, ainult kaotajad

Viimase sekundi viigivärav on tüüpiliselt dramaatiline sündmus, kus üks meeskond saab rõõmustada ja teine saatust kiruda, ent tabeliseisu tõttu ei olnud täna kummalgi osapoolel vähimatki põhjust rahuloluks. Viimasest kuuest mängust ainult ühe võitnud Kalju jaoks on nüüd isegi kolmanda tabelirea püüdmine pigem teoreetiline eesmärk, sest neid ühe punktiga edestaval FCI Levadial on veel kaks mängu varuks ning Kaljul endal on pidada jäänud vaid kolm kohtumist. Neljas positsioon tähendaks hooaja lõppedes aga seda, et ainsaks võimaluseks eurosarjapääsme lunastamiseks jääks karikavõistluste võitmine.

Kuressaare jaoks omakorda tähendas viik seda, et nende võidupõud venis juba 17-mänguliseks. Samuti anti käest ajalooline võimalus duellis Kaljuga, sest 31 omavahelise mängu jooksul ei ole nad veel kordagi Kaljut kõrgliigas võita suutnud. Seeriatest mõistagi olulisem on tabeliseis, mis saarlaste jaoks tähendab nüüd eelviimasel ehk üleminekumängudele viival kohal jätkamist. Võidu korral lükatuks sellele positsioonile Narva Trans.

Konkurentide selle vooru mängud on veel pidamata, aga sisuliselt võibki öelda, et Puri kuuenda lisaminuti värava üle peaksid praegu kõige õnnelikud olema Trans ja Tallinna Kalev.

3. Saarlased ei kesta lõpuni

Kuressaare puhul on see viimasel ajal tavaliseks muutunud, et just lõpu eel mängud käest antakse. Septembris mängiti Legioni vastu 2:0 eduseis 2:2 viigiks, oktoobris sai Tartus samadest edunumbritest 2:4 kaotus, nii mõnigi kord on lõpu eel seisud inetuks lastud ning ka täna kujunes teine poolaeg saarlaste jaoks väga raskeks. Ei pea olema meisterdetektiiv, et näha selle fenomeni peapõhjusena kõrget ja agressiivset pressingut, millega mängu alguses kõvasti jõudu kulutatakse. Lisaks on hooaja teisel poolel kokku kuivanud meeskonna pink ja nii tehti ka täna oma ainus vahetus alles 90. minutil.

4. Mängu parim - Mattias Männilaan

Eriti avapoolajal paistis FC Florast Kuressaares laenul olev ründaja pidevalt silma, saades pikad pallid ees omaks, võites kahevõitlusi ning minnes olukordades lõpuni ja pääsedes tänu sellele korduvalt ka löögile. Tasuks värav. Teisel poolajal kadus saarlaste ründemäng pikaks ajaks ära, aga lõpu eel tärkas see taas ning just Männilaan tegi eeltöö Sander Seemani suurepärasele võimalusele, mis paraku vaid võimaluseks jäigi.