Luup peale | Rauno & Rauno vastu Kaljul rohtu polnud, Flora püsib löömatuna (galerii!) (19)

Kogenud Rauno Alliku etendas Flora tänases võidus võtmerolli. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Valitsev Eesti meister FC Flora püsib Premium liigas liidrikohal ja löömatuna. Hooaja esimeses Raudteederbis jäädi küll Nõmme Kalju vastu 0:1 kaotusseisu, aga tõusti tänu Rauno Sappineni ja Rauno Alliku väravatele 2:1 võidule.

Kohtumise avapoolajal kuulus mänguline ülekaal Florale, aga väravaks nad seda realiseerida ei suutnud. Rohevalgetel oli kasutada viis nurgalööki, ent ükski neist ei toonud pärast karistusalasse toimetamist kaasa pealelööki Kalju värava suunas.

Nõmmekatel oli nurgalööke üks ja sealt sündis värav, kui Amir Natho leidis 17. minutil üles tagumises postis Vladislav Kreida valve alt plehku pannud Vladislav Homutovi. Kalju teisegi märkimisväärse võimaluse tekitamise eest hoolitses Natho, kes leidis 33. minutil osava sööduga üles Igor Subbotini. Kalju kapten oli terava nurga all silmitsi Flora väravavahi Ingmar Krister Paplavskisega, kes jäi tolles duellis peale ja tõrjus.

Floral oli sarnaseid poolvõimalusi rohkem, aga Kalju väravavahti Marko Meeritsat tõrjetööle sundida ei suudetud. 3. minutil ei saanud Kalju kaitse hakkama kõrge palliga ning Premium liiga edukaim väravakütt Rauno Sappinen pääses karistusalast vabalt löögile. Meerits ei liigutanud, aga tugev löök lendas napilt üle.

13. minutil oli Sappinenil veel üks võimalus ja 20. minutil pääses terava nurga alt Meeritsaga silmitsi Martin Miller, ent raamidesse kumbki löök ei läinud. 26. minutil mängis Sappinen karistusalast löögile Konstantin Vassiljevi, kes tulistas üle. 31. minutil serveeris Rauno Alliku eeltöö Sappinenile veel ühe võimaluse, aga ründaja pealöök nurjus. Kokkuvõtte: palju tööd, vähe villa.

Teine poolaeg jätkus samas võtmes – Flora omas initsiatiivi ja ründas, Kalju kaitses edu. Esmalt edukalt, aga 63. minutil Flora viigistas, kui Rauno Alliku algatas enda karistusalast 15 sekundit ja 5 söötu kestnud kombinatsiooni, mille võtmeosiseks oli ta enda 30-meetrin tribling, mille järel lükkas ta palli Vassiljevile, kelle madala tsenderduse kõmmutas Sappinen väravaks.

Paar minutit hiljem oli Floral kasutada soodsalt positsioonilt karistuslöök, mille Järvelaid müüriladva pihta vinditas. Eduseis saabus 74. minutil, kui Järvelaid andis vasakult äärelt tsenderduse, mille Alliku ülikavala kaarja pealöögiga üle Meeritsa riputas ja Flora juhtima viis. Kalju tegi kaks vahetust, tuues Deniss Tjapkini ja Mikk Reintami näol platsile kõvasti võimsust juurde.

Keskkaitsja Ivan Lobai nihutati rünnakule ja temal avaneski 90. minutil arvestatav võimalus, aga madala löögi suutis Paplavskis püüda. Kalju sai hooaja teise kaotuse, Flora on jätkuvalt Premium liiga liider ja ainuke kaotuseta meeskond. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Nurgalöökide kvaliteet

Hiiu staadioni eripära – kuiv ja aeglane kunstmuru – seab standardolukorrad pea sama olulisse rolli, kus nad on koondisemängudes. Selgituseks, et kuna koondistel on aasta jooksul täisväärtuslikke treeningpäevi vast mõniteist, siis on rahvusvõistkondadel keeruline saavutada sama head ladusust nagu on ette näidata klubivõistkondadel. Kuna standardolukordade korraldamine on seoses fikseeritud nüanssidega lihtsam kui enamike ülejäänud elementide häälestamine, pannaksegi koondisejalgpallis standardolukordadele eriti suurt rõhku.

Standardolukordades, eelkõige karistus- ja nurgalöökide puhul, on väravani jõudmiseks vaja kahte kvaliteetset sooritust. Esmalt peab kõrgest klassist olema tsenderdus või sööt, teiseks peab selle sihtmärk suutma oma vahetu vastase duellis üle mängida. Kui Kalju teenis mängu jooksul kaks nurgalööki, millest esimene lahendati hiilgavalt, sest Natho tsenderdus oli väga hea ja Homutovi duell Kreidaga edukas, siis Floral see element ei sujunud.

Kuigi alles kolmapäeval oli Vassiljev toimetanud Sappineni pea peale hiilgava nurgalöögi, millest Flora Paide vastu 1:0 juhtima asus, siis täna veteranil selles nüansis mäng välja ei tulnud. Vassiljevi nurgalöögid olid kehvad. Kui ta kuuenda lihtsalt ära raiskas (tsenderdus ületas enne värava ette jõudmist otsajoone), saatis Flora oma seitsmendat nurgalööki toimetama juba Järvelaiu, kes leidis kohe esimesel katsel üles Henrik Pürgi pea.

Lõpuks nurgalöökide kvaliteet määravaks ei saanud, sest Flora suutis mängust kaks väravat lüüa. Aga see on kindlasti element, kus Eesti meister peab taotlema kõrgemaid standardeid kui see, mida täna Kalju vastu näidati.

Amir Natho (paremal) on Nõmme Kalju mängus väga olulisel kohal. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

2. Kalju sõltub liiga palju Nathost

Täna oma selle hooaja viienda väravasöödu kirja saanud Amir Natho on vaieldamatult andekas jalgpallur ja Kalju jaoks tõhus täiendus. Tema tehnika on nauditavalt pehme, platsinägemine tasemel ja vasak jalg hirmuäratavalt tõhus. Kui pall jõuab vastase karistusala lähistel Natho valdusse, hakkab asju juhtuma. Tema standardolukordade kvaliteeti sai kiidetud juba pärast kolmapäevast duelli Levadiaga.

Aga täna Flora vastu paistis, et Kalju mäng sõltub Nathost liiga palju. Kui peatreener Marko Kristal ta 58. minutil välja vahetas, kadus nõmmekate mängust oluline ports loovust ja särtsu. Kõik mehed olid väga töökad ja võitlesid kõvasti, aga seda imetabast spunki (© Pipi Pikksukk) enam polnud. Natho kurtis krampe ja küsis ise vahetust. Kaljul on aga vaja 90 minuti Nathot.

3. Flora otsib nullimängu

Flora on küll Premium liiga tabeliliider, kes saanud kuuest mängust viis võitu ja ühe viigi, ent nullimängude real olev number sama ilus ei ole. Flora on suutnud tänavu oma värava puutumatuna hoida vaid mängudes Tartu Tammeka ja Tallinna Kaleviga. Narva Trans lõi neile kaks, Tallinna Legion, Paide Linnameeskond ja Kalju igaüks ühe värava.

Kuna võidupunktid on kõigist neist mängudest kätte saadud, pole nullimängude puudumisest esialgu hullu, aga jätkusuutlik see ei ole, sest jalgpalli aabitsatõde ütleb: rünnakuga võidetakse mänge, kaitsega tiitleid. Eelmise hooaega meenutades, siis Flora edu alus oli just kõva kaitse. 36 mänguga kogunes rohevalgete arvele koguni 21 nullimängu.

Just nii sündis kohtumise võitja otsustanud tabamus. Rauno Alliku tark, osav ja ambitsioonikas pealöök jäi Marko Meeritsale püüdmatuks. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

4. Mängu parim – Rauno Alliku

Kogenud äärepoolkaitsja tegutses terve kohtumise vältel tarmukalt. Keerulistes tingimustes teadis Alliku ilmeksimatult, millal pressida, millel taanduda, millal spurtida, millal oodata. Pidevalt väikesi, kuid õigeid otsuseid tehes muudab ta oma meeskonna mängu oluliselt ladusamaks ja võistkonnakaaslaste töö hõlpsamaks.

Lisaks pakkus just Alliku täna kvaliteeti, mille abil Flora mängu enda kasuks pööras. 1:1 väravale andis resultatiivse söödu küll Vassiljev, aga põhilise eeltöö tegi ära Alliku, kes esmalt enda trahvikastist palli targalt välja mängis, siis targa liikumise abil end vabastas, talle söödetud palli täpse puutega ühes võttis, seda siis 30 meetrit vedas ja lõpuks õigeaegse sööduga Vassiljevi leidis.

Ning 2:1 värava puhul näitas Alliku taas üles kogenud mängumehe tarkust. Säärane kaval löök nõuab vahedat vutimõtet, ambitsiooni, külma närvi ja täpset teostust. Need kõik olid Allikul olemas. Meistrimehe sooritus!