Luup peale | Tammeka sihikindlus oli palliga hätta jäänud Kalevile liiast (galerii!) (0)

Nii nagu sel fotol, kerkis Tammeka ka kokkuvõttes Kalevist kõrgemale. Foto: Raido Kull

Järgemööda tabelitippudega maadelnud Tartu Tammeka võttis sedapuhku ette viimasel real oleva Tallinna Kalevi ja surus vastased tahtejõuga maha.

Kohtumisee esimesed poolvõimalused tekkisid Kalevil ning korra suunas keskkaitsja Dominik Ivkic palli Karl Johan Pechterile täpselt sülle. Ent mängu kontrollis siiski pigem Tammeka ning 23. minutil avas Tristan Koskor lõpuks skoori. Hea söödu andis talle pärast Reio Laabuse suurepärast tõusu paremalt äärelt Mihhail Slaštšjov, kuid sellegipoolest jäi Koskorile väga palju aega, et pall karistusala joonel omaks võtta ja seejärel täpse löögiga rahulikult Karl Andre Vallnerist mööda saata.

Kalevi poolvõimalused Pechterile väga peavalu ei valmistanud, kuid oht oli ikkagi õhus. Kord leidis Dõmov keskväljalt ilusa kaarpalliga Reinhard Reimaa, kes Ats Toomsaluga võideldes napilt kaotajaks jäi; siis otsis Hugo Palutaja samasuguse sööduga Hannes Anieri, kuid Kalevi ründaja ei küündinud pallini.

Poolaja lõpus avanes Tammekal väga hea võimalus lüüa eduseisus tsementeeriv teine värav. Vallner eksis väljatulekul, Sten Reinkort leidis madala sööduga karistusalasse tormanud Slaštšjovi ning Tammeka paremkaitsja oli palliga ihuüksi. Ent ta viivitas õige pisut löögiga ning kaitsjad suutsid end väravajoonele ette sättida, lõpuks pareeris löögi taas oma valdustesse jõudnud Vallner.

Ka teisel poolajal pidi Kalev leppima poolvõimalustega - väljatulekul eksis Pehcter, aga pealöök läks kõvasti mööda; Reimaa soolo lõpetanud pealelöök blokeeriti; Sõtšugovi ja Dõmovi kauglöögid lendasid üle värava. Teises väljakuotsas tegutses jälle silmapaistvalt Vallner, tõrjudes Patrick Genro Veelma pommlöögi.

Lõpuks sai Tammeka 79. minutil siiski oma. Kalev tõusis rünnakule, ent paremal äärel kaotati pall. Kevin Aloe leidis pika sööduga Andre Paju, kes jooksis kaitsjate eest ära ning paigutas täpse löögi tagumise posti kõrvale. Tammeka sai tabelisse hooaja viienda võidu, Kalev aga juba 13. kaotuse. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Ilma pallita on raske väravaid lüüa

Individuaalselt ei ole Kalevi mehed ju kehvad. Reimaal on kiirust. Anieril jagub jõudu. Dõmovil on mängutarkust, mitmetel meestel kogemusi ja teistel nooruslikku uljust. Aga kokku need omadused (veel?) ei klapi. Ennekõike on probleemid rünnakul: "pakke" suudab Kalev kenasti vältida ja mäng laiali ei lagune, ent rünnakud ei jookse sugugi. Võiduta ollakse nüüd juba 13 mängu järjest, ent veel murettekitavam on see, et nende kohtumiste jooksul on suudetud lüüa vaid kolm väravat. Koguni 11 mängus on Kalev kuivale jäänud ja seda on palju.

Dõmov annab keskväljale päevselgelt loovust juurde, sest enne tema masti meest seal õieti polnudki: suvel Florasse lahkunud Tristan Toomas Teeväli mängis tihti äärel, poolkaitses tegutsenud Alger Džumadil ja Marek Kaljumäe pole kumbki eriti mänguehitaja tüüpi. Ent praegu jääb ka Dõmovist väheks. Või ehk ei ole kaaslased temaga ja tema nendega veel harjunud?Seda peab Kalev lootma, sest üleminekud kaitsest rünnakule on nende puhul paratamatult väga tähtis osa mängust. Kui seal järjepidevalt palle loovutatakse, pole edu loota.

Tristan Koskor lõi tartlaste avavärava. Foto: Raido Kull

2. Tammeka näitas küpsust

Seesuguses kohtumises, kus avaminutitest peale on rõhk pigem võitlusel kui mängu ilul, loeb eelkõige kannatlikkus ja tahtejõud. Ei saa öelda, et Kalevil oleks seda täna vähe olnud, kuid Tammekal oli lihtsalt veel rohkem. Tartlaste tegutsemisest aimdus enesekindlust, mida äsjased viigid Kalju ja Levadiaga ning südi vastuhakk Florale kahtlemata süvendasid.

Samas ei muutunud see enesekindlus üleolevuseks. Kalev saavutas mingigi kontrolli mängu üle ehk vaid viimase kümne minuti alguses, kui 0:2 kaotusseisus heas mõttes meeleheitlikuks mindi ning kõik jõud rünnakule paisati. Ent seegi periood kestis vaid viis-kuus minutit, mitte kauem. Tammeka lihtsalt lämmatas kalevlaste vastupanu.