Luup peale | Tamm sai Floral kaane pealt ja sillutab Kaljule teed Euroopasse (galerii!) (0)

Alex Matthias Tamm sai viimaks ka Flora vastu ametlikult jala valgeks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Nõmme Kalju kasutas FC Flora koosseisuprobleemid ära, lõi suurele rivaalile kodus kolm vastuseta väravat ning astus tähtsa sammu eurojalgpalli suunas, millest juba neli aastat puudust on tuntud.

Tavatu koosseisuga väljakule tulnud Flora haaras vastu ootusi initsiatiivi enda kätte ja hoidis seda terve avapoolaja jooksul. Väravavõimaluste poolest jäi see aga vaeseks poolajaks, kus mõlemad meeskonnad tekitasid poolvõimalusi ja proovisid kauglööke. Parim šanss avanes 15. minutil Floral, kui Maksim Kalimullin suskas palli Rauno Allikule ette ja kogenud ründajal avanes võimalus kümnelt meetrilt peale lüüa, aga löök lendas otse Maksim Pavlovi suunas.

Kalju ei suutnud terve poolaja jooksul luua ühtegi nii head väravavõimalust, kuid sellest hoolimata läksid nad vahetult enne vaheaega juhtima. Danõl Maštšenkoga paremal äärel söödud vahetanud Ivans Patrikejevs pääses trahvikasti joonelt löögile ja saatis täpse löögi tagumise posti kõrvale - 1:0! Et Kaljul ei olnud tegelikult hõiskamiseks põhjust, sellest andis märku mängijate väravatähistus, kus sai ülevoolava rõõmu asemel rohkem näha arutelusid selle üle, kuidas mängupilti parandada.

Teise poolaja alguses pääses Flora paremkaitsja Kristo Hussar kaks korda trahvikastist löögile, aga nii jala- kui ka pealöögist puudus täpsus. Flora karistusalas avanes omakorda kaks head varianti Pavel Marinil, aga tema mõlemad üritused suutis Evert Grünvald tõrjuda.

Floral olid omad võimalused viigistamiseks, 59. minutil tabas Daniil Kuraksini löök 15 meetrilt tugeva rikošeti kaudu posti, kuid üldjoontes kuulus teine poolaeg siiski Kaljule. Tulemuseks vormistas nõmmekate üleoleku Premium liiga parim väravakütt Alex Matthias Tamm. 75. minutil pööras ta end Daniil Tarassenkovilt saadud söödu järel kastist löögile ja saatis palli kahe rikošeti kaudu tagumise posti kõrvale - 2:0!

Ning neli minutit hiljem liikus ta peatamatult keskväljalt Flora trahvikastini välja, kus Andreas Vaher ta teise kollase kaardi vääriliselt kukutas - Vaher punasega minema ja Kaljule penalti! Seejuures oli Vaher oma esimese kaardi teeninud samuti Tamme läbimurret takistades. Tamm ise asus palli taha ja vormistas penalti kindla löögiga posti kõrvale - 3:0 ja mäng sisuliselt tehtud. Soccernet.ee tähelepanekud:

Algkoosseisudebüüdi teinud Sten Patrick Prunn takistamas Guilherme Carvalhot. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

1. Oodatust veelgi räsitum Flora

Flora teadaolevalt esinduslik puudujate nimekiri (Vladislav Kreida, Nikita Mihhailov ja Erko Jonne Tõugjas mängukeelu all, Mark Anders Lepik, Marco Lukka, Rauno Sappinen ja Konstantin Vassiljev tervislikel põhjustel puudu) osutus tegelikkuses veelgi pikemaks. Haiguse tõttu puudus ka Sergei Zenjov, selle hooaja põhivasakkaitsja Robert Veeringu jäi aga pingile.

Nii moodustasid Flora keskkaitsepaari Mihhail Kolobov ja Andreas Vaher, kes enne tänast olid vaid korra koos Flora keskkaitses alustanud, ning vasakkaitses tegutses Sten Patrick Prunn, kes oli varemalt ainult kaks korda Premium liigas vahetusest sekkunud. Keskvälja tuli aga lappida 18-aastase Roland Lukasega, kelle jaoks oli üleüldse tegemist debüüdiga kõrgliigas. Ründaja all alustas Maksim Kalimullin, kes oli pärast 18. maid Premium liigas mänginud vaid 14 minutit.

Vahetusest oli Floral tuua vaid noori mehi. Lõpu eel sekkunud 16-aastane Remo Valdmets tegi kõrgliigadebüüdi ning 16-aastane Sander Alamaa ja 15-aastane Andero Kaares pääsesid mõlemad teist korda Premium liigas vahetusest väljakule. 18-aastased Robert Veering ja Gregor Rõivassepp olid nende poiste kõrval juba kogenumad sekkujad.

2. Kalju ilma parema ääreta

Kaljul oli samal ajal kasutada oma parim rivistus ning peatreener Nikita Andrejevile valmistas peavalu vaid see, millised heas hoos mängumehed esialgu vahetuspingile jätta. Ta otsustas saata väljakule identse rivistuse sellega, mis oli kolm päeva varem samal staadionil Tallinna Kalevit 3:1 võitnud.

Kalju kaitseasetuseks oli 4-4-2, kus Pavel Marin paiknes vasakul ja Rommi Siht paremal äärel, aga palliga toimetades moondus Kalju asetus ebasümmeetriliseks - vasakul äärel saalis siis Aleksandr Nikolajev, kuid konkreetsest paremäärest rääkida ei saanudki. Siht liikus keskväljale ning paremat äärt täitsid vastavalt olukorrale kas Siht keskväljalt, Danõl Maštšenko kaitsest, Ivans Patrikejevs ründaja alt või Guilherme Carvalho ründest.

Selline kollektiivlahendus jäi jõusse ka pärast Nikita Komissarovi sekkumist Patrikejevsi asemele, aga kui Daniil Tarassenkov teise poolaja keskel Pavel Marini asemele toodi, siis läks Kalju üle tüüpilisele 3-5-2 asetusele. Raske öelda, kas keeruline taktikaline käik võis olla üheks põhjuseks, miks Kalju oma mängu avapoolajal käima ei saanud, kuid mida aeg edasi, seda paremini nende mäng sujus.

3. Fännide saabumine äratas Kalju

Kalju ja Flora fännid ei ole üldiselt just soojade suhete poolest tuntud, aga selle kohtumise eel ühendati jõud ning korraldati ühine aktsioon, protestimaks Premium liiga kalendri vastu. Ajendiks asjaolu, et niivõrd tähtis kohtumine algab tööpäeva õhtul kell 17.

Fännid otsustasid avapoolaega boikoteerida, jättes enda asemele loosungid, mis olid otsesõnu suunatud Eesti Jalgpalli Liidule: "Fännid on kõik tööl!!!", "Mäng 17:00? Segi olete peast EJL?" ja "Kellele mängime 17:00? Aivar!"

Kui tulihingeliste fännide sektorid välja arvata, olid Hiiu staadioni tribüünid rahvast täis, aga õhustik meenutas koroonapiirangute aegseid jalgpallimänge. Pealtvaatajad istusid vaikides, aegajalt sumisedes, ning helid väljakult ja varumeestepinkidelt jõudsid häirimatult otseülekandesse.

Vaheajal laekusid fännid staadionile ning kontrasti tekitamise eesmärgil pandi kohe teise poolaja alguses mürgel püsti. Juhus või mitte, aga kui esimene poolaeg meenutas kohtumist neutraalsel väljakul, siis teisel poolajal sai sellest lõpuks Kalju kodumäng ning meeskonna esitus väljakul oli vastav.

4.  Mängu parim - Alex Matthias Tamm

Kalju esiründaja pidurdamatu väravahoog jätkub. Tamm on löönud nüüd viimase 12 liigamänguga uskumatud 18 väravat, lahkudes ainult ühe korra väljakult ilma jalga valgeks saamata. Seejuures sai parandatud ka Raudteederbide iluviga, sest varasema 13 kohtumise jooksul ei olnud ta Flora vastu ühtegi väravat kirja saanud.

Õigupoolest lõi Tamm ka juunis Florale värava, mis jäi lugemata vaid kohtunike eksimuse tõttu. Seekordne esitus ei jätnud aga õhku mingeid kahtluseid, kes on Premium liiga kuumim ründaja. Ta domineeris kahevõitlusi algusest peale ning olgugi et mitmel puhul õnnestus Andreas Vaheril talle mehiselt vastu astuda, pani Tamm kokkuvõttes enda võimu ja kogemused maksma.

Suuresti Tamme hiilgevormi arvelt on Kalju jõudnud väga lähedale, et nelja-aastane euromängude põud lõpetada. Kuna samal ajal kaotas ka Paide Linnameeskond, edestab Kalju nüüd Florat kuue ja Paidet kaheksa punktiga ning hooaja lõpuni jääb vaid seitse vooru. Eurosarjapääsme kindlustavad sellest kolmikust kaks edukamat meeskonda.